fbpx Skip to content
Menu
search
Menu

Z Sylwią Prawdzik, psychologiem, specjalistą do spraw żywienia, trenerką silnej woli i zdrowych nawyków żywieniowych, rozmawiamy o jej programie “Chudnij głową”,
sposobach na piękną sylwetkę i zdrowe ciało, a także o odchudzaniu bez efektu jojo. Rozmawia Marzena Reinert.

Dlaczego swój autorski program dotyczący zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych nazwałaś “Chudnij głową”?

Aby schudnąć i utrzymać wagę, powinniśmy działać holistycznie i zacząć u źródła. Zmiana zaczyna się w naszym umyśle. Wiele osób wie, co trzeba zrobić, jednak nie wie, jak wprowadzić te zmiany w życie. Żeby zmienić zachowanie, musimy przede wszystkim skupić się na zmianie naszego myślenia i zdobyciu nowych umiejętności, które pomogą nam schudnąć i utrzymać wagę. Sama wiedza na temat zdrowego odżywiania nie wystarczy.

Co zrobić, żeby trwale stracić zbędne kilogramy? Czy systematyczne ćwiczenia oraz właściwe odżywianie wystarczą?

Niestety nie. Ćwiczenia i dieta działają tak długo póki jest stosujemy, a z tym mamy najczęściej problem. Dlatego, by zmiana była trwała, musimy zadziałać od wewnątrz. Zdrowego stylu życia trzeba się nauczyć i mam tu na myśli konkretne umiejętności, tj. samodzielnego motywowania się, radzenia sobie z zachciankami, przejadaniem się lub ze zniechęceniem, który pojawia się w trakcie procesu zmiany, co jest zupełnie naturalne. Pokusy nie znikną, a motywacja nie trwa wiecznie, dlatego umiejętności radzenia sobie w problemowych sytuacjach są kluczowe dla osiągnięcia sukcesu.

Dlaczego odchudzanie to proces, który nie może przebiegać szybko, lekko i bez wysiłku?

Im szybciej waga spada, tym większe zagrożenie dla organizmu, co powoduje jego silniejszą mobilizację, aby ten proces zahamować. Szybkie odchudzanie jest prostą drogą do tycia! Zamiast rozwiązać problem, zwykle go nasila. Odchudzanie wymaga wysiłku i pracy, ale nie oznacza, że musimy się głodzić i męczyć podczas ćwiczeń. Osoby, którym udało się schudnąć i utrzymać wagę czują się szczęśliwsze i pewniejsze siebie. Czy to nie jest warte odrobiny wysiłku?

Zdecydowanie tak. A jak zmiana myślenia może pomóc nam odchudzić ciało?

Jeżeli uważamy, że jesteśmy zbyt słabe, że nie poradzimy sobie z czymś, to taki sposób myślenia może spowodować, że nie będziemy podejmowały się danego działania. Taki wzorzec myślenia prowadzi do tego, że nie udaje się nam realizować swoich planów i postanowień. Ale to można zmienić i tym się na co dzień zajmuje w swojej pracy. Podczas indywidualnych spotkań ucze nie tylko zdrowych nawyków, ale przede wszystkim pokazuje, jak modyfikować nieprzydatne wzorce myślenia, co pomaga w schudnięciu i utrzymaniu wagi na długo.

Czy możesz podpowiedzieć wszystkim aktywnym kobietom, jak pokonać zniechęcenie i zwiększyć motywację?

Nie ma złotej recepty na motywację. Każda z nas musi mieć swoje osobiste powody, które będą na tyle ważne, że będziemy gotowe o nie zawalczyć. To wybór pomiędzy tym, czego potrzebuję w danej chwili, a tym jak chcę, by wyglądało moje całe życie. Takiego podejścia da się nauczyć. Zniechęcenie pojawia się u każdego. Nie ma osób, które nie doświadczają takiego stanu, tylko nie każdy o tym mówi. W trudniejszych momentach warto zadbać o regenerację i odpoczynek, o czym niestety często zapominamy w pogoni za szybkimi efektami. To prosta droga do porażki. Odpoczynek jest równie ważny jak ciężka praca. Aby zwiększyć motywację na co dzień, warto nauczyć się doceniania siebie i cieszenia się z małych sukcesów. Dzięki temu będziemy mieć energię, by wytrwać w postanowieniach.

Wywiad został opublikowany w magazynie Be Active.

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *