fbpx Skip to content
Menu
search
Menu

Odchudzanie nie jest rozwiązaniem

Niezadowolenie z własnego ciała często popycha nas do stosowania rozmaitych diet. Choć nie zawsze jest to konieczne. Środki masowego przekazu oraz cały przemysł związany z odchudzaniem utwierdzają nas dodatkowo w przekonaniu, że dzięki odpowiedniej diecie i ćwiczeniom, możemy zmienić wymiary naszego ciała. Co ciekawe, prawie wszyscy akceptują fakt, że nie mogą zmienić swojego wzrostu, natomiast waga ciała postrzegana jest jako kwestia wyboru. Niestety bardzo restrykcyjne diety mogą prowadzić do przejadania się, a to w konsekwencji do zaburzeń odżywiania. Dlatego postaw na racjonalny sposób odżywiania. Przyjrzyj się temu jak jesz na co dzień. Możesz zacząć od prostego ćwiczenia, które pozwoli Ci lepiej poznać swoje nawyki. Codziennie, co najmniej przez tydzień, zapisz dokładnie co jesz i pijesz, najlepiej zaraz po posiłku. Pamiętaj, żeby zanotować godzinę posiłku, to pozwoli Ci zaobserwować, czy jesz posiłki regularnie. Niezwykle ważne jest ważenie tego co jemy. Dopiero wtedy możemy dokładnie sprawdzić, ile faktycznie jemy. Na koniec dnia sprawdź dokładnie ile kalorii miał każdy posiłek, sumując je wszystkie dowiesz się ile kalorii spożywasz na co dzień. (Czy będzie miejsce w ramce jak policzyć dziennie zapotrzebowanie na kalorie?

Brak akceptacji siebie ogranicza 

Negatywne przekonania na temat siebie również stanowią poważną barierę do rozpoczęcia aktywności fizycznej. Jeśli mamy obawy, że w stroju sportowym inni będą wytykać nas palcami, to konsekwencją takiego myślenia będzie pozostanie w domu. Budowanie poczucia wartości opartego tylko na własnym wyglądzie jest bardzo niebezpieczne. Co zrobić jeśli uważasz, żezaakceptujesz siebie tylko wtedy gdy…. będziesz szczuplejsza, będziesz miała mniej zmarszczek, będziesz miała większe piersi, większe usta, itd. itp. Możliwe, że masz już na swoim koncie takie doświadczenia, kiedy próbowałaś coś poprawić i zmienić w swoim wyglądzie. Kupić sobie nowe ładniejsze ubranie, wykonać jakieś zabiegi, czy schudnąć. Czy to faktycznie coś zmieniło na trwałe w Twoim życiu. Czy pozwoliło Ci to zaakceptować siebie. To nie tędy droga. Najpierw musisz zacząć od zrozumienia podstawowej rzeczy. W czym tak naprawdę jest problem? Zmiana wyglądu nie wpłynie na poprawę Twojej samooceny!  

Jak zaakceptować siebie?

Akceptacja siebie dla wielu z nas nie jest łatwą rzeczą. A akceptacja własnego ciała przychodzi nam często najtrudniej. Ale możesz i wręcz powinnaś to zmienić i nad tym pracować! Zrób dzisiaj małe ćwiczenie. Usiądź wygodnie i postaraj się poczuć własne ciało. Weź kilka głębokich oddechów. Zacznij koncentrować się na swoim ciele, po kolei na poszczególnych jego częściach. Najpierw spróbuj przeprosić swoje ciało za to, że nie otaczałaś go miłością, że go nie słuchałaś, że źle traktowałaś, że źle o nim myślałaś, że byłaś zbyt zajęta, żeby ćwiczyć, że byłaś zbyt zajęta, żeby dobrze je odżywić, że byłaś zbyt zajęta, żeby mogło się odprężyć. Potem postaraj się poczuć wdzięczność, za wszystkie możliwości jakie daje Ci ciało, spróbuj doświadczyć tego uczucia w sobie. Poczuj siłę jaka wraca do Twojego ciała dzięki akceptacji i Twojej miłości. Ciesz się tą chwilą jak najdłużej. Powtarzaj to ćwiczenie jak najczęściej. Spróbujesz? To właśnie akceptacja jest Twoją przepustką do szczęśliwego życia. Pozwól sobie na nią!

Odkryj swoje mocne strony

U podstaw poczucia własnej wartości leży świadomość własnego potencjału, czyli tego, co mieści się nam w głowie na swój własny temat. I w tym właśnie momencie pomocne mogą okazać się Twoje mocne strony. Pamiętaj, że każdy je posiada, Ty również! Ważnym pytaniem, na które musisz sobie koniecznie odpowiedzieć jest to, na ile i w jaki sposób wykorzystujesz je w swoim życiu? Czasami okazuje się, że mimo świadomości swojego potencjału zapominamy o nim i nie wykorzystujemy go w pełni. Dlatego musisz sobie to wszystko przypomnieć! Zarezerwuj sobie chwilę tylko dla siebie, włącz ulubioną muzykę, która przypomni Ci o Twoich najlepszych momentach w życiu. Przywołaj te chwile, w których czułaś się naprawdę dumna z siebie. To bardzo ważne, abyś mogła odnaleźć w sobie właśnie ten moment i to uczucie. Zastanów się teraz nad odpowiedziami na pytania: Czy wiesz co Cię wyróżnia na tle innych? Skup się tylko na swoich mocnych stronach. Przypomnij sobie co Ci się udało? W czym jesteś lepsza od innych? Czego nauczyłaś się z łatwością? Jak udało Ci się dotrzeć do miejsca w którym się właśnie znalazłaś? Wszystko zależy od tego jaką perspektywę przyjmiesz. Każdy popełnia w życiu błędy, jednak najważniejsze jest to, żeby wyciągać z nich wnioski! Skupiając się na swoich mocnych stronach dużo łatwiej będzie Ci wytrwać w trakcie procesu odchudzania.  

Spróbuj spojrzeć na siebie bardziej przychylnym okiem. Najlepiej okiem osoby, która zna Twoją wartość i docenia Cię. Może jesteś bardzo ciepłą i miłą osobą, która potrafi troszczyć się o innych, potrafi słuchać i można na niej polegać. Zamień wewnętrzny krytyczny głos, który minimalizuje Twoje pozytywne cechy. Spójrz na siebie z szerszej perspektywy. To pomoże Ci odbudować wiarę w siebie od podstaw, a dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci osiągać zamierzone cele. 

Jeśli czujesz, że stosowane przez Ciebie diety nie przynoszą efektów i potrzebujesz wsparcia w odchudzaniu, zapraszam Cię na konsultację  lub skorzystania z mojej propozycji planu żywienia. 

Kiedy warto skorzystać z pomocy psychodietetyka? 

Będzie to dla Ciebie najlepsze rozwiązanie jeśli: 

  • masz trudności, aby schudnąć skutecznie
  • walczysz z efektem jo – jo
  • masz trudności, aby wytrwać na diecie i konsekwentnie pracować nad zmianą nawyków
  • chcesz odzyskać kontrolę nad jedzeniem
  • masz problemy z kompulsywnym przejadaniem się
  • zajadasz emocje i stresy

Obserwuj:

DarkBlue-Medium-Facebook
Purple-Medium-Instagram
Blue-Medium-LinkedIn

Zapisz się i odbierz

DARMOWE ĆWICZENIA POMOCNE
W ODCHUDZANIU

 

Zobacz produkty:

sylwiaprawdzik_konsultacja_psychodietetyczna_grafika1_1
sylwiaprawdzik_plan_diety_zdrowy_talerz_grafika1_1

Przeczytaj też:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *